bogdan halucha
zadaniem będzie zmienić ten stan rzeczy, na prawidłowy czyli przedsięwzięcie prac termomodernizacyjnych.
Z przedstawionych powyżej informacji, nasuwa się wiele pytań, których odpowiedzi w pewnym stopniu pomogłyby wyjaśnić istniejące znaczące nieprawidłowości w kwestii termoizolacji systemu rurociągów ciepłowniczych w Siedlcach.
1) Czy są przeprowadzane systematyczne szczegółowe kontrole systemu rurociągów i w związku z takimi jakie są wyznaczone zadania:
1.a) Terminy obejmujące takie kontrole.
1.b) Zakres obowiązków jakie są wyznaczone na prace kontrolne.
1.c) Kontrola ilość strat energii cieplnej na odcinkach systemów rur ciepłowniczych którymi jest przesyłana ciepła woda do odbiorców?
1.d) Zestawienie kosztów ponoszonych w związku z utratą energii cieplnej przez 365 dni w roku 24 godziny na dobę we wszystkich odcinkach systemu rur?.
1.e) W oparciu o jakie metody naukowe, badawcze, technologiczne, uwzględniane są prace kontrolne.
2) Które organy, instytucje, grupy, dokonują kontroli, i w jaki sposób przebiegają działania związane z sprawdzeniem wszelkich prawidłowości w systemach ciepłowniczych:
2.a) Czy sprawozdania z przeprowadzonych kontroli są przedkładane do samorządów regionalnych w formie oficjalnej mając za cel rozpatrywanie wyników i wystosowania prawidłowych opinii przez odpowiednie grupy specjalistów.
3) Czy są ogólnie dostępne publikacje wyników z przeprowadzonych kontroli:
3.a) Czy materiały z przeprowadzonych kontroli są analizowane wszechstronnie, a następnie archiwizowane i upływie odpowiedniego czasu ponownie rozpatrywane w celu dokonania porównań.
3.b) Kto i jakimi metodami przedstawia wyniki kontrolne do wglądu dla odpowiednich instytucji Państwowych, oraz opinii publicznej (uściślając) do mieszkańców danego regionu.
4) Czy są powołane komisje niezależnych specjalistów do analizowania wszystkich wyników których efektem mogą być propozycje dotyczące przeprowadzenia prac mających za zadanie naprawianie wykrytych nieprawidłowości:
4.a) Z ramienia której instytucji państwowej niezależna komisja prowadzi wszechstronne działania mające za zadanie przeprowadzanie czynności poprawiających funkcjonowanie całego systemu ciepłowniczego.
5) Z jakich źródeł środków finansowych są przeznaczane fundusze na modernizacje, wszelkie naprawy, oraz kto w efekcie końcowym ponosi obciążenia finansowe z tytułu:
5.a) Ponoszone nadmierne starty energii cieplnej,
5.b) Wykrytych nieprawidłowościami systemu rurociągów ciepłowniczych.
5.c) Podjętych działań mających za zadanie naprawić lub przywrócić do stanu prawidłowego ekonomicznego funkcjonowania rurociągów ciepłowniczych.
Temat jest bardzo poważny i powyższy materiał wraz załączonymi zdjęciami i opisami może świadczyć o podstawowych nieprawidłowościach:
1) Braku rzetelnych danych dotyczących faktycznego stanu termoizolacji systemów rurociągów podziemnych ciepłowniczych w Siedlcach.
2) Nieświadomym lub też świadomym zaniedbaniu, tematu związanego prawidłowym inwestowaniem w modernizacje termiczną rurociągów ciepłowniczych.
2.a) Braku inicjowania planów związanych z pracami mającymi za zadanie termomodernizacje systemu rurociągowy ciepłowniczych.
2.b) Nie ma zainteresowania, lub pomysłu na działanie ww temacie.
2.c) Braku organizacji w pozyskiwaniu środków na zainicjowanie prawidłowego projektu termomodernizacji.
2.d) Braku dysponowania rzetelnymi danymi, określającymi faktyczny stan systemu rurociągów ciepłowniczych.
3) Pokazuje, nieświadome (brak kompetencji i/lub inne przyczyny), lub świadome lekceważenie tak znaczącego problemu, który w praktyce przekłada na się na ponad programowe dodatkowe zużycie paliw, co powoduje większe obciążenia finansowe dla mieszkańców.
Wezwanie do podjęcia prawidłowych działań. Rzeczywiste działania dotyczące prawidłowego rozwijania oraz funkcjonowania - ciepłowni.
Zainicjować i wdrożyć optymalne rozwiązania pod względem termoizolacji, prawidłowy system ociepleń w systemach rurociągów starej generacji.
W celu realizacji opracowania należy uprzednio wykonać wyżej wymienione podstawowe czynności:
1. Opis kontekstu,
2. Określenie celów,
3. Identyfikacja projektu,
4. Analiza i prognozowanie zapotrzebowania na energię cieplna i jej podaży,
5. Dane wejściowe dla celów analizy popytu,
6. Czynniki wpływające na dostawy energii,
7. Dane wejściowe dla celów analizy podaży,
8. Analiza rozwiązań alternatywnych,
9. Analiza finansowa,
10. Koszty eksploatacji i utrzymania,
11. Przychody,
12. Analiza ekonomiczna,
Podstawowe zagadnienia dotyczące instalacji ciepłowniczych.
Założenia podstawowe w projektowaniu systemów izolacji przemysłowych, w sposób prawidłowy, potwierdza to iż jest dążenie przede wszystkim do:
Osiągnięcia jak najniższej wartości współczynnika przewodzenia ciepła przy jednoczesnym zastosowaniu jak najmniejszej grubości izolacji i wysokiej wytrzymałości oraz porowatości zamkniętej.
Kolejny kierunek działań producentów to ograniczanie absorpcji wilgoci z otoczenia i zwiększanie żywotności przy zachowaniu początkowych właściwości fizycznych.
Innym ukierunkowaniem prac jest zapewnienie skutecznej i trwałej osłony izolacji (płaszcza) chroniącej przed działaniem zewnętrznych czynników mechanicznych i wilgoci. Obok tradycyjnych blach stalowych i aluminiowych stosowane są tu też tworzywa.
Odpowiedni dobór termoizolacji.
Najważniejszymi warunkami dotyczącymi wyboru materiału termoizolacyjnego są właściwości:
1) Jak najniższy współczynnik przewodności cieplnej (λ) – im mniejsza wartość współczynnika λ, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału izolacyjnego.
2) Właściwości fizyko-chemiczne materiałów izolacyjnych winny zapewniać ich trwałość w warunkach eksploatacyjnych, tzn. nie mogą się topić, spalać, lub wchodzić w reakcję niszczącą z izolowaną powierzchnią ochrona przeciwpożarowa. Stosowanie materiału niepalnego, jak np. skalna wełna mineralna zmniejsza ryzyko pożaru – wzrasta ono, gdy stosujemy grubszą warstwę materiału izolacyjnego o słabszych parametrach ochrony przeciwpożarowej.
3) Własności fizyczne materiałów izolacyjnych powinny odpowiadać wymaganiom norm przedmiotowych, a w przypadku ich braku powinny być zgodne z atestem dostawcy. Tak tez kluczowe znaczenie ma wytrzymałość na ściskanie musi być duża, materiał ociepleń powinien więc łączyć wysokie parametry cieplne i mechaniczne.
4) Bardzo istotnym parametrem jest paro-przepuszczalność materiału izolacyjnego i jego odporność na wilgoć.
5) Szybkie i skuteczne wysychanie wody oraz odparowanie wilgoci występującej w procesie budowlanym gwarantuje zmniejszenie ryzyka występowania pleśni i grzybów, które wzrasta, gdy stosujemy materiał termoizolacyjny nie paro przepuszczalny.
6) Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór jakościowy tych materiałów ociepleni-owych. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie materiałów izolacyjnych o parametrach przebadanych w danym systemie i określonych w dokumentach a probacyjnych producentów systemów rurociągów i urządzeń ciepłowniczych.
Skuteczna izolacja cieplna rur grzewczych powinna się składać z odpowiedniej ilości warstw, podstawowa technologia to właściwa izolacja cieplna o niskim współczynniku przenikania ciepła (otulina) oraz płaszcz ochronny zabezpieczający tę izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi i oddziaływaniem środowiska.
Różnorodność dostępnych kształtów i rozmiarów sprawia, że do izolowania systemów rurociągów w przemyśle można zastosować wielu materiałów i praktycznie pasujących do każdej instalacji.
Ogólnodostępne są miedzy innymi izolacje ognioodporne z wełny mineralnej, izolacje ceramiczne, oraz pianki PUR i PIR, styropian, spieniony kauczuk, wyroby ze szkła piankowego, aerożele, materiały krzemionkowe i silikatowe, a nawet izolacje próżniowe. Oprócz wyboru materiału ważne jest określanie ekonomicznej grubości izolacji.
Trzeba zacząć prawidłowo działać.
Pamiętać należy ze każda siec ciepłownicza - energetyczna jest znacząca strategicznie względem jakości i poziomu życia społecznego. Jest to sieć w którą prawidłowe inwestowanie i związane z tym modernizacje przynoszą zwrot inwestycji zarówno finansowy, jak i środowiskowy który jest liczony długoterminowo. Jednocześnie zabezpiecza dany obszar przed nadmiernym z zużywaniem paliw. Tak też z powyższego materiału oraz załączników wynika bardzo czytelny przekaz, mianowicie chodzi o natychmiastowe podjecie prawidłowych działań przez instytucje rządowe-samorządowe. Podjecie działań których zadaniem jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, w efekcie utworzenie właściwych warunków ekonomicznych i ekologicznych tym samym przyczyniając się do wielu korzyści które mają bezpośredni wpływ na jakość życia społeczeństwa. Tak więc pozostaje podjąć wezwanie, i zacząć działać w kierunku nakreślonym w materiale to jest Wasz czas!. Życzymy powodzenia w podejmowaniu decyzji i szybkiej rzeczywistej realizacji pilnych działań.
Szczęść Boże!!
Dodaj komentarz