bogdan halucha
Objaśnienie znaczenia ciepłownictwa.
1. Opis podstawowy systemu ciepłowniczego,
2. Klasyfikacja sieci cieplnych,
3. Ciepło systemowe,
4. System ciepłowniczy,
5. Zalety ciepła systemowego,
6. Podsumowując ciepło systemowe,
Rodzaje paliw dzięki którym produkowana jest energia cieplna.
Objaśnienie znaczenia ciepłownictwa.
Ciepłownictwo to Dział energetyki zajmujący się wytwarzaniem, przesyłaniem i wykorzystywaniem energii cieplnej.
Poniekąd naturalnym zadaniem jest to ze należny ciągle przypominać i obwieszczać publicznie o obowiązkach wynikających z odpowiedzialności jaka spoczywa zarówno na samorządach jak i rządzie. Odpowiedzialność ta wynika z funkcji jakie powierza społeczeństwo włodarzom a to przekłada się na wszelkie obowiązki. W tym konkretnym przykładzie obowiązki stanowią o daleko idącym programie energetycznym. Ludzie którym powierzona jest służba dla Narodu powinni a nawet muszą zdobywać odpowiednią wiedzę i rozumieć chociażby takie podstawy jak duży jest potencjał oszczędności energii-cieplnej w obiektach i instalacjach przemysłowych, zwłaszcza tych starszej generacji a w związku z wiedza podejmować odpowiednie działania. Zarówno rządy jak i samorządy powinny być zdolne do podejmowania prawidłowych działań związanych z umocnieniem bezpieczeństwa energetycznego i miedzy innymi jest to praca u podstaw, poprawa-zmiana naprawianie systemów izolacji termicznych.
W całej Polsce w systemach ciepłowniczych pozostaje nadal bardzo dużo pracy do zrobienia, począwszy od termomodernizacji ciepłownictwa - energetykę cieplna, tak i również chłodnictwo, efektem czego będzie zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa, co przekłada się na same korzyści, miedzy innymi oszczędność pieniędzy, zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, większa kontrola środków, inteligentne zarządzanie źródłami energetycznymi i wiele innych o czym szczegółowo opisane jest w ogólnodostępnych wielu pracach naukowych.
1. Opis podstawowy systemu ciepłowniczego,
System ciepłowniczy – sieć ciepłownicza oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła[1]. Każdy system posiada źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Jest ono następnie przekazywane ze źródła (w formie ciepłej wody lub pary wodnej o odpowiedniej temperaturze) do sieci ciepłowniczych przedsiębiorstw zajmujących się jego dostawą do odbiorców – klientów.
Sieć ciepłownicza – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje, służące do przesyłania i dystrybucji ciepła ze źródeł ciepła do węzłów cieplnych[1].
Stanowi zespół urządzeń technicznych służących do transportu rurociągowego energii cieplnej od źródła ciepła (najczęściej ciepłownia lub elektrociepłownia) do odbiorców, za pośrednictwem czynnika termodynamicznego (nośnika ciepła).
Sieć ciepłownicza łączy z jednej strony urządzenia do centralnego regulowania źródła ciepła, a z drugiej strony węzły cieplne odbiorców ciepła.
Z reguły pod pojęciem sieci cieplnej (sieci ciepłowniczej) rozumie się system techniczny służący tylko do transportu ciepła od źródła ciepła do miejsca odbioru. Nie można jednak pominąć ścisłego powiązania wszystkich zagadnień związanych z działaniem sieci ze sposobami podłączenia do niej odbiorców. Z tego powodu korzystniejsze jest określenie schematy i układy systemów ciepłowniczych. W literaturze technicznej krajowej powszechnie stosowany jest termin układy sieci cieplnych.
2. Klasyfikacja sieci cieplnych,
Sieci cieplne podzielić można w zależności od ich przeznaczenia na sieci:
komunalne,
przemysłowe,
mieszanego przeznaczenia.
Podział ten rzutuje w znacznej mierze na rodzaj stosowanego czynnika grzejnego, w wyniku czego można wyróżnić sieci:
wodne o niskich parametrach, czyli transportujące wodę o temperaturze poniżej 115 °C,
wodne o wysokich parametrach, czyli transportujące wodę o temperaturze powyżej 115 °C,
parowe o niskich parametrach, czyli transportujące parę o ciśnieniu manometrycznym poniżej 0,7 at (0,07 MPa),
parowe o wysokich parametrach, czyli transportujące parę o ciśnieniu manometrycznym powyżej 0,7 at (0,07 MPa),
mieszane (łączące w jednym układzie przewody transportujące różne czynniki lub czynniki o różnych parametrach).
Zgodnie z ukształtowaniem (poziomym kształtem geometrycznym sieci) można wyróżnić następujące podstawowe ich rodzaje:
liniowe,
rozgałęzione (promieniste),
rozgałęzione z łącznikami,
pierścieniowe,
o ukształtowaniu mieszanym.
W rzeczywistości znacznie większa jest różnorodność ukształtowania sieci cieplnych. Promienista sieć z centralnie usytuowanym źródłem ma charakterystyczny pajęczy kształt. Sieć pierścieniowa w przypadku geometrycznie prawidłowego planu miasta ma postać kratownicy. Bardzo różnorodne są sieci dużych miast o ukształtowaniu mieszanym, zwłaszcza w przypadku zastosowania grupowych węzłów cieplnych. Sieć główna może być pierścieniowa lub rozgałęziona, a poszczególne części sieci, poczynając od węzłów grupowych, mogą być promieniste, liniowe lub kratowe. Należy zwrócić uwagę na to, że duże sieci miejskie zwykle są zasilane z kilku źródeł ciepła.
W zależności od liczby przewodów w układzie:
sieci wodne jednoprzewodowe,
sieci wodne dwu-przewodowe,
sieci wodne trój-, cztero- i wieloprzewodowe,
sieci parowe jednoprzewodowe (bez zwrotu kondensatu),
sieci parowe dwu- i wieloprzewodowe,
sieci mieszane, z kombinacją różnej liczby przewodów wodnych i parowych.
3. Ciepło systemowe,
Z ciepła systemowego codziennie korzysta ponad 15 mln Polaków. To całkowicie bezpieczna i względnie tania technologia dająca produkt, zapewniający ogrzewanie i ciepłą wodę. Dzięki rozbudowanym systemom rurociągów energia przetworzona w ciepłą wodę jest dostarczana do budynków zarówno mieszkalnych jak i użytku publicznego. Systemy ciepłownicze od dziesięcioleci są wpisane w miejskie zagospodarowanie, i ma bardzo duże znaczenie dla całego społeczeństwa. Zapewnia konkurencyjne cenowo biorąc pod uwagę zasoby paliw kopalnianych oraz złóż termalnych w Polsce, ciepło i nie wymaga praktycznie znikomego zaangażowanie ze strony użytkownika. Dla odbiorcy docelowego jest prawie bezobsługowe, ekonomiczne i dostępne przez cały rok.
Jak powstaje ciepło w systemie ciepłowniczym? W postaci ciepłej wody krążącej w instalacji rurociągów.
Ciepło produkowane jest dzięki odpowiednich technologii, w Polskich miastach są to zazwyczaj tradycyjne technologie, w których to do produkcji ciepła spalane są paliwa, Węgiel, Gaz, Ropa, Biomasy. W trakcie procesów spalania paliw w elektrociepłowniach lub ciepłowniach oddalonych od centrów miast powstaje (produkt) w postaci podgrzanej wody, skąd za pomocą odpowiednich sieci ciepłowniczych systemu rurociągów dostarczana jest docelowo do budynków.
Dostarczanie cieplej wody do odbiorcy
Za pomocą odpowiednich sieci ciepłowniczych-systemów rurociągów ciepła woda dostarczana jest docelowo do budynków głównym systemem rur, a następnie rozprowadzana według instalacji, ciepła woda użytkowa oraz centralne ogrzewanie. Przyłączenie do systemu ciepłowniczego jest to bardzo prosta ekonomiczna praca i zastosowane są rozwiązania kilku technologii z uwzględnieniem wszelkich systemów wyposażonych w podwójny system C.W i C.O w wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania w budynkach.
4. System ciepłowniczy,
Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania i przesyłu ciepła docelowo do odbiorcy.
Każdy system posiada wbudowane specjalne źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Zazwyczaj Przedsiębiorstwa energetyczne ciepłownicze są zlokalizowane poza miastem lub na obrzeżach z dala od centrum miasta, co jest logiczne względem całej logistyki dostaw, paliw, wywozu odpadu i wszelkich czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Tak też lokalizacja poza miejska poniekąd gwarantuje lepsza jakość powietrza w mieście i w rzeczywistości jest zdecydowanie czystsze, między innymi jest to spowodowane tym iż nie jest narażone na tzw. niską emisję. Względy bezpieczeństwa również przemawiają za tym ze lokalizacja dla Elektrociepłowni najlepsza jest poza miastem lub z dala od centrum. Wytwarzanie może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej. Najbardziej optymalnym pod wieloma względami jest system kogeneracji- czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej i często też produkcja ciepła właśnie tak się odbywa, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Ze źródła poprzez system rurociągów ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody lub pary o odpowiedniej temperaturze do sieci ciepłowniczych które w większości zlokalizowane pod ziemią, oplatają miasto. Następnie kolejne sieci przepuszczają ciepło dalej do tzw, przyłączy, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego - kolejnego elementu systemu. Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników, który korzystają tylko z kranów i kaloryfery. Węzły cieplne często wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz martwić się o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony w moduł ciepłej wody, zapewnia Ci dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu.
Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania.
Elementem systemu ciepłowniczego jest również aparatura po-miarowo rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określone poziomu zużycia ciepła przez budynek.
5. Zalety ciepła systemowego,
Bezpieczne ogrzewanie budynku, ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę w budynku. Decyduje się na nie większość deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych czy właścicieli innych budynków wielorodzinnych i usługowych. Dlaczego? Wybierając ciepło systemowe zapewniasz mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort przez cały rok, a sobie spokój. Nie musisz myśleć o zagrożeniach związanych z zatruciami i wybuchami, zapominasz także o dostawach paliwa i przeglądach technicznych. Niezawodność i ciągłość działania zapewniają dostawcy ciepła. Dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą jest to także ogrzewanie bezpieczne miasta i pozwala na ograniczenie smogu.
Sposób na ciepło w mieszkaniu
To naturalne rozwiązanie na ciepło w mieście w kwestii domów wielorodzinnych oraz obiektów pożytku publicznego. Ciepło systemowe gwarantuje Ci komfort korzystania także z ciepłej wody przez cały rok. Ty i Twoja rodzina możecie czuć się bezpiecznie w domu, pracy czy szkole i nie martwić się o odpowiednią temperaturę i ogrzewanie. A jeżeli ważna jest dla Ciebie ekologia, to też możesz spać spokojnie – dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą ciepła, ogrzewanie to jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzieje się tak również dlatego, że ciepło systemowe produkowane jest w procesie kogeneracji.
Taniej niż myślisz
Wbrew częstym opiniom, to nie koszty ogrzewania i ciepłej wody najbardziej obciążają domowe budżety. Oczywiście, pod warunkiem, że korzystasz z ciepła systemowego – bezpiecznego, ekonomicznego i ekologicznego sposobu na ciepło w domu. Według statystyki GUS (2012 r.) koszt związane z energią cieplną i opałem stanowią sporą sumę wydatków gospodarstwa domowego. Statystycznie więcej wydajesz np. na usługi telekomunikacyjne, transport czy rekreację i kulturę oraz odzież, obuwie, i inne.
Ile kosztuje całoroczne ciepło systemowe?
Nie powinniśmy zastanawiać się nad tym czy całoroczna dostawa ciepła to zbyt duży luksus i może to kosztować wiele? Ponieważ wiele prac badawczych pokazuje i dostarcza dowody, że tak nie jest. Jak wskazują analizy, przeprowadzone przez dostawców ciepła systemowego w różnych miastach, koszt całorocznej dostawy ciepła waha-(wahało) się w granicach od 1,3 do 4 proc opłat za ogrzewanie w skali roku. To rzeczywiście niewiele komfort całorocznego dostępu do cieplej wody oraz ciepła w centralnym ogrzewaniu.
Pamiętać należy, że w przypadku całorocznego korzystania z ciepła systemowego opłaty naliczane są tylko wówczas gdy automatyka pogodowa uruchamia dostawę ciepła. Oznacza to, że w przypadku gdy temperatura nie spada poniżej określonego poziomu, nie ma żadnych dodatkowych kosztów.
Stabilna cena
Ciepło systemowe powinno charakteryzować się także najbardziej stabilną ceną spośród wszystkich nośników energii. W ciągu ostatnich lat, koszt ciepła pochodzącego z systemu wzrósł o niespełna kilkanaście procent, ponad inflację. W tym samym czasie ceny paliw wzrosły znacząco. Jednak w chwili obecnej zarówno ceny paliw jak i równolegle energii cieplnej wzrasta bardzo znacząco a to jest związane głównie z przyczyn politycznych lub i niegospodarności samorządów oraz przedsiębiorstw energetyki.
Jednym z przykładów jest fakt, iż ciepło systemowe ma charakterystykę bezpieczną i względnie stabilną cen, oraz powinno mieć najniższą dynamiką wzrostu cen. Potwierdzają to statystyki GUS, przedstawione w raporcie „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2012roku.” Na przestrzeni 10 lat 2002-2012 realny wzrost ceny ciepła systemowego (uwzględniając inflację) wyniósł 13,8 proc. W tym samym czasie realne ceny gazu ziemnego wzrosły o ponad 50 proc., a oleju opałowego ponad 100% wiec możemy wyciągnąć wnioski.
Jednak głównie ze względu na nieudolną politykę stan ten zmienia się na negatywny i ceny zarówno paliw jak i energii wzrastają diametralnie i nieadekwatnie do realnych możliwości.
Oszczędność
Optymalizuj koszty ogrzewania. Sprawdź, czy w Twoim budynku zainstalowana jest automatyka pogodowa. Przy jej użyciu ciepło systemowe dostarczane jest zawsze, gdy na dworze zrobi się chłodniej, a w ciepłe dni dostawa jest automatycznie przerywana. Dzięki temu nie ponosisz też zbędnych kosztów ogrzewania. Warto oszczędzać.
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, że na bezpieczeństwo naszych najbliższych ma wpływ także sposób ogrzewania. Nie ryzykuj bez potrzeby, a do mieszkania wpuszczaj tylko ciepłą wodę. O to, aby wszystko działało jak należy, codziennie dbają fachowcy z firm dostarczających ciepło systemowe. Możesz czuć się bezpiecznie codziennie.
Pewność
Korzystaj z ciepła systemowego zawsze, gdy go potrzebujesz. Nie musisz wiedzieć, jak działają poszczególne urządzenia ciepłownicze, aby móc korzystać codziennie z ciepła i ciepłej wody. O stałe i nieprzerwane działanie systemu troszczą się dostawcy ciepła systemowego. Możesz mieć pewność, że w Twoim domu będzie ciepło.
Wygoda
Ciesz się komfortem, który daje ciepło systemowe. Nie musisz troszczyć się o przeglądy urządzeń, ani o zakup opału. Z ciepła systemowego i ciepłej wody korzystasz zawsze gdy masz na to ochotę. Masz ciepło i już! To takie wygodne.
Od kiedy sezon grzewczy trwa cały rok, nie musisz szukać innych sposobów na ciepło, niż ciepło systemowe. Jesteśmy zawsze gotowi, by zadbać o Twój komfort. Już dawno skończyły się czasy, kiedy uruchomienie dostaw było określone z góry. Teraz decyzję podejmują zarządcy budynku, na podstawie zgłoszonego przez mieszkańców zapotrzebowania.
Ekologia
Korzystając z ciepła systemowego odbiorca otrzymuje ciepłą wódę i ogrzewa mieszkanie. Firmy produkujące ciepło przestrzegają surowych norm ochrony środowiska i emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż indywidualne piece. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze wygodniejsze i przyjazne dla środowiska.
6. Podsumowując ciepło systemowe,
Ciepło systemowe e chwili obecnej rozwoju technologicznego dostarczania ciepła to najbezpieczniejsze najtańsze i jednocześnie najbardziej ekologiczne rozwiązanie oraz najczęściej wybierany sposób na dostarczenie ciepłej wody i zapewnienia ogrzewania w budynkach mieszkalnych jak również rożnego użytku publicznego. Rozwiązanie takie gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo i komfort i dostępność przez cały rok. Niezawodność oraz ciągłość działania zapewniają dostawcy ciepła. Dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą jest to także ogrzewanie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ciepło produkowane jest w źródłach (elektrociepłowniach lub ciepłowniach) oddalonych z dala od centrum miast i za pomocą sieci ciepłowniczych dostarczane do budynków.
Co więcej, ciepło systemowe jest jednym z najtańszych i najbardziej stabilnych cenowo form ogrzewania. Cena ciepła regulowana jest przez Urząd Regulacji Energetyki. Atrakcyjne kształtują się również dla inwestora koszty inwestycyjne.
Dla porównania przyjrzyjmy się innym alternatywnym źródłom pozyskiwania energii cieplnej.
Indywidualne ogrzewanie pochodzące z paliw stałych,
Ciepło z kotłowni wyposażonych w piece na paliwa stale powstaje podczas spalania węgla drzewa pele-tu lub innych paliw stałych. Stosując ten rodzaj ogrzewania, trudno jest rozważać konkurencyjność w kwestiach ekonomii. Nadmienić potrzeba tutaj ze jest to źródło ciepła, które bez odpowiednich filtrów kominowych dobrych pieców, umiejętności palenia oraz przy jednoczesnej dostępności do słabej jakość paliw, może wiązać się z tzw. niską emisją, dlatego między innymi w centrum dużych miast coraz częściej jest wprowadzany zakaz stosowania tego sposobu ogrzewania. Z wielu względów taki rodzaj ogrzewania jest praktycznie coraz rzadziej stosowany przez inwestorów budujących nowe obiekty szczególnie w miastach, tak więc chwili obecnej głównymi powodami są niski komfort użytkowania i wieloma ograniczeniami coraz surowszymi prawami związanymi z ekologią. Natomiast dobrym rozwiązaniem dla inwestorów powinno być możliwość przyłączenia budynku do miejskiej elektrociepłowni, pod warunkiem że elektrociepłownie zarządzane są w prawidłowy sposób, i przez Polskie kadry pozostające pod nadzorem komisji.
Rodzaje paliw dzięki którym produkowana jest energia cieplna.
1. Ogrzewanie z paliw węgiel,
Węgiel kamienny to polskie złoto i do tego w ogromnych ilościach, gwarantujących niezależność energetyczną przez wiele pokoleń. Jest to najpopularniejszy opał wykorzystywany w polskich elektrociepłowniach i gospodarstwach domowych. Choć w dzisiejszych czasach urzędnicy zarówno państwowi jak i spoza kraju nakazują i pracują nad dan ustawami które zmuszają Polaków do odchodzenia od opalania węglem –polskim złotem, to jednak wciąż mamy szanse zmienić ten bardzo negatywny dla polski trend. Dobrej jakości węgiel kamienny spalany w odpowiednim, ekologicznym piecu zastosowanie metody spalania dymu oraz zastosowanie właściwych filtrów kominowych jest zdecydowanie dużo bardziej przyjazny dla środowiska i takie postępowanie powinno być wystarczające do tego aby w pełni powrócić do użytku węgla.
Technologia produkcji energii cieplnej i elektrycznej z paliw stałych ciągle idzie do przodu, dzięki czemu stają się one coraz bardziej wydajne i przyjazne środowisku. Zawdzięczają to zwiększonej wydajności i oszczędności w porównaniu do tych parametrów sprzed kilku czy kilkunastu lat. W połączeniu z faktem ogromnych zasobów własnych jakie posiadamy w kraju w związku z tym powinno być przełożenie na znacznie niższą ceną paliw stałych w porównaniu do płynnych czy gazowych oraz prądu. To w efekcie nie powinno dziwić, że w Polsce powinno być propagowane instalowanie kotłów na paliwo stałe w swoich domach, przynajmniej do czasu utworzenia rzeczywistej alternatywy energetycznej której efektem będzie zaspokojenie potrzeb i zapewnienie niezależności energetycznej od zewnętrznych podmiotów.
2. Ciepło z energii geotermalnej,
Energia uzyskiwana przez tzw. pompy ciepła, powstaje na skutek wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. Temat jest obszerny i ma bardzo duże znaczenie dla całej gospodarki energetycznej. Niestety w Polsce do chwili obecnej obowiązujące prawa ustawy i wszelkie procedury powodują bardzo duże utrudnienia w kwestii podjęcia tego bardzo istotnego zagadnienia i uruchomienia go jako jedna z najlepszych i odpowiadających zapotrzebowaniu na energię alternatyw w Polsce.
3. Ogrzewanie gazowe,
Ciepło z gazu ziemnego powstaje w wyniku spalania tego nośnika w urządzeniach grzewczych, czyli kotłach gazowych, zlokalizowanych najczęściej w piwnicy lub na poddaszu budynku. Nowoczesne urządzenia grzewcze są bezpieczne dla użytkowników, ale aby zagwarantować oczekiwany poziom bezpieczeństwa trzeba pamiętać o ich stałych i obowiązkowych przeglądach oraz serwisowaniu. Dostępność tego sposobu ogrzewania uzależniona jest od rozwoju sieci gazowych, które w miastach rozrastają się systematycznie wraz z rozwojem budownictwa. Jak już wyżej zostało wspomniane w ostatnich latach ceny gazu charakteryzują się sporą dynamiką cenową – na przestrzeni lat 2002-2012 ceny gazu wzrosły sporo o ponad połowę.
Ogrzewanie elektryczne,
Największą zaletą tego sposobu ogrzewania, z punktu widzenia inwestora, są niskie nakłady inwestycyjne. Charakteryzuje się też dobrą dostępnością. Nowoczesne i różnorodne elektryczne urządzenia grzewcze gwarantują użytkownikom komfort cieplny przez cały rok. Kłopotem bywają stosowane przepływowe podgrzewacze wody, gdyż nie zawsze gwarantują stałe zapewnienie oczekiwanych parametrów ciepłej wody.
Nie sposób jednak nie wspomnieć o największej wadzie tego rozwiązania – czyli kosztach uzyskiwania ciepła, które są dwu, a nawet trzykrotnie wyższe od innych rozwiązań.
Ciepło ze źródeł odnawialnych,
Myśląc o ogrzewaniu ze źródeł odnawialnych, inwestorzy najczęściej rozważają wykorzystanie biomasy, energii słonecznej, energii wodnej, energii wytwarzanej z wiatru.
Ciepło z biomasy powstaje na skutek spalania tego paliwa w urządzeniach grzewczych (kotłach). Rozwiązanie to, mało popularne w indywidualnych inwestycjach w mieście, jest coraz częściej wykorzystywane w źródłach dostawców ciepła systemowego.
Ciepło pochodzące z energii wiatrowej czy wodnej rzadko występuje jako sposób na ogrzewanie obiektów. Jest to raczej rozwiązanie stosowane do uzyskiwania energii elektrycznej. Specyfika tego rozwiązania sprawia, że jest ono raczej stosowane poza centrami miast. Główną zaletą odnawialnych źródeł energii jest ich ekologiczny charakter oraz konkurencyjne koszty ciepła. Wady, to po pierwsze wysokie koszty inwestycyjne, ale też często niemożność zapewnienia pełnego i stabilnego zapotrzebowania na ciepło, co wymaga stosowania dodatkowego źródła.
Ogólnie dobrze są znane podstawowe zalety jakie wynikają z systemu podłączonego elektrociepłowni, ciepłowni, pora zrobić podstawowy przegląd informacji na temat tego czy i jakie wady maja takie systemy.
Jakie są najbardziej znaczące wady w elektrociepłowni,-systemu rurociągów.
Jedna z głównych wad elektrociepłowni-ciepłowni,- w tym konkretnym temacie dotyczy systemów rurociągów jest to:
Uzależnienie odbiorcy od przesyłu energii cieplnej o ile przesył energii jest kontraktowany na kontratakach moralnie zobowiązujących o tyle jest wszystko w porządku. Natomiast nigdy nie można dopuścić aby dostawy energii były podyktowane na przykład decyzjami upolitycznionymi, globalistycznymi, czy innymi które mogłyby wkroczyć w sferę życia prywatnego, np., niemoralne ingerencje lub niemoralny dyktat warunkujący dostawę energii pod jakimi kol-wiek pozorami. Następnie miejski system energetyki cieplnej i wraz z nim straty energii jakie wiążą się z nieprawidłową termoizolacją systemu rurociągów służących do przesyłu energii cieplnej. Nieprawidłowa termoizolacja wynikająca z (zaniedbania) i niedopracowanych lub przestarzałych technologii.
Rozpatrując sprawę od technicznej strony, w Siedlcach uwagę przyciąga system rurociągów, o ile te na ziemne wyglądem i technologia wydaje się, że spełniają podstawowe normy w zakresie termoizolacji to mimo wszystko ( nie powinno zwalniać z obowiązku szczegółowych rewizji), o tyle te znajdujące się pod powierzchnia gruntu budzą wiele wątpliwości i zastrzeżeń. Tak też w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi systemów rurociągów, naturalnie nasuwają się pytania, a jednym z pierwszych jest, czy w Siedlcach systemy rurociągów spełniają prawidłowo funkcje i są certyfikowane w kwestii norm przewodnictwa-strat ciepła (czy spełniają normy związane z termoizolacją)?.
Podczas bliższego zapoznania się z tematyka rurociągów w Siedlcach, uzewnętrzniło się kilka bardzo znaczących nieprawidłowości które pochłaniają spore ilości energii. Namacalnym stanem rzeczy czyli fizycznie widocznymi nieprawidłowościami w zakresie termoizolacji systemów rurociągów znajdujących się pod powierzchnią ziemi, jest kilka poważnych problemów związanych z nadmierną stratą energii cieplnej, która pochlania ogromne środki materialne, i ma znaczny wpływ na szereg innych spraw z związanych budżetem mieszkańców. Na pierwszy plan odniesienia wysuwa się wymuszona zwiększona produkcja energii w stosunku do rzeczywistego poboru, stan ten wywiera wpływ na wiele innych czynników, na początku od razu generuje większe wydatki pieniędzy na nadprogramowe zużycie paliw, uwikłanie w pogłębiającym się problemie nadmiernego zapotrzebowania w surowce energetyczne oraz więcej emisji czyli pogorszenia jakości powietrza, i całego eko-systemu.
Czynności jakie zostały podjęte które miały za cel wyjaśnienie przyczyny lub uwarunkowań układu przyczyn, i okoliczności powstawania zjawiska fizycznego (utraty energii cieplnej), które uwidoczniło się podczas podstawowego rozeznania w terenie czyli na powierzchni gruntu w szczególności zimową pora roku. -^(zjawisko fizyczne, patrz w załącznikach zdjęcia i opisem termowizji).
W związku z wieloma nieprawidłowościami jakie są widoczne i bez większego wysiłku namierzane, zostały przeprowadzone podstawowe czynności mające za zadanie uzewnętrznić fundamentalne zagadnienia które przekładają się na problem związany ze stratami energii cieplnej. W temacie systemów rurociągów ciepłowniczych w Siedlcach, technologie te są w większości starszej generacji i technologia ta o ile w sprawności i wydajności jest wysoce efektywna o tyle ma jedną fundamentalną wadę jest to brak odpowiedniej izolacji termicznej.
Tak też decyzja aby przyjrzeć się bliżej instalacji rurociągowy ciepłowniczych w Siedlcach była naturalnie prawidłowa. Natomiast z racji wielu ograniczeń (braku możliwości, czasu, oraz środków) przeprowadzenie rozeznania i pomiarów zostało w ściśle określonej lokalizacji i z użyciem zwyczajnego sprzętu:
Siedlce osiedle przy ulicy Prym. Stefana Wyszyńskiego, oraz ulicy 3-go maja.
Podjęte podstawowe działania:
1) Rozpoznanie oraz spis miejsc w których problem nieprawidłowej termoizolacji uwidocznia się w sposób naturalny, (powierzchnie które pokrywają systemy rurociągów). Patrz załączniki zdjęcia oznaczone: OEC- oszczędność energii cieplnej,
1.a) Siedlce osiedle Prymasa. Stefana Wyszyńskiego, w terenie części osiedla bloków z numerami oznaczonymi w poniższych podpunktach.
-rurociąg położony wzdłuż bloku nr:1, kolejno pomiędzy blokami nr: 3, 5, 7,
-rurociąg podłączony w rozdzielni i położony pomiędzy blokiem nr:5 za blokiem od strony balkonów a jezdnią,
-dalej przy bloku nr: pomiędzy nr:11 od strony balkonów, a drogą wewnętrzną, przed blokiem nr:13, oraz wzdłuż bloku nr:15 pomiędzy blokiem a budynkiem nr:9,
-rurociąg położony wzdłuż bloku nr:18 pomiędzy blokiem a jezdnią, dalej prowadzi pod jezdnię do ulicy Brzeskiej i następnie do ul 3-go maja.
2) Wykonanie zdjęć miejsc z odcinkami systemów rurociągów które naturalnie uzewnętrzniają problem braku prawidłowej termoizolacji.
2.a) Zdjęcia z miejsc, ulice i lokalizacje (opis na zdjęciach oraz w adnotacji).
3) Dokonanie pomiaru temperatur za pomocą mierników-termometrów z zachowaniem prawidłowych czynności, pomiary dokonane w zróżnicowanych warunkach otoczenia (rożne pory roku).
3.a) Rodzaje urządzeń pomiarowych (opis rodzaje termometrów).
3.b) Wyniki temperatur jakie zostały uzyskane w rożnych porach roku, oraz w miejscach pobliskich w gruncie wolnym od rurociągów, a następnie gruncie pokrywającym rurociągi.
4) Wykonanie prac przeglądowych - pomiarowych miejsce w których występują ciągle - czyli zawsze gdy jest przesył cieplej wody, następują z tym związane straty cieplne, przeglądy zostały dokonane za pomocą urządzeń kamer - termicznych.
4.a) Rodzaje urządzeń pomiarowych-kamer termowizyjnych, (opis rodzaje).
4.b) Wyniki jakie zastały uzyskane w rożnych porach roku, w gruncie pokrywającym rurociągi, oraz w kilka metrów od rurociągów, gdzie pod powierzchnia ziemi nie ma żadnych instalacji.
5) Podsumowanie przeprowadzonych prac wręcz alarmuje o bardzo znaczących nieprawidłowościach jakie zostały odkryte w systemie rurociągów ciepłowniczych położonych pod gruntem w Siedlcach.
Z załączonych materiałów wnioski są jednoznaczne, w Siedlcach energia cieplna ucieka w atmosferę przez 365 dni w roku 24 godziny na dobę! Są widoczne bardzo duże zaniedbania w temacie termomodernizacji systemów rurociągów. Jednoznaczne wskazania do niezwłocznych obrad i oględzin mających za cel podjęcie odpowiednich działań których zadaniem będzie zmienić ten stan rzeczy, na prawidłowy czyli przedsięwzięcie prac termomodernizacyjnych.
Dodaj komentarz